Besleyelim.com

Kuş Maması Nasıl Hazırlanır ? Seri Üretim Maması

Kuş maması günümüzde kuş üretimi yapan herkesin ortak noktasıdır. Kuş maması olmazsa seri bir şekilde yavru almak ve kuşların kaybolan besin değerlerini toparlamak mümkün olamaz. Kuş maması hazırlamanın bazı püf noktaları ve incelikleri vardır. Kuş maması hazırlamanın püf noktalarını ve ayrıntılarını , ayrıca zararlarını sizlerle paylaşacağız.

Etkili Kuş Maması İçin Malzemeler

1- Haşlanmış Yumurta

2- İrmik

3- Bebek Bisküvisi

4- Havuç veya Elma

5- B1 , B2 , B6 , B12 İçerikli Corn Flakes

6- Kırmızı Pul Biber

7- Tarçın

Mamanın Hazırlanışı ve Miktar

Kuş maması tarifini 1 kafes için yani 1 çift kuş ölçeğinde vereceğiz.  Haşlanmış yumurta 1 adet olmalıdır ve yumurtanın kalitesi ve cinsi besin değerlerinin farklılıklarından dolayı daha iyi sonuç veya orta değerlerde sonuç verebilmektedir. En iyi performansı bıldırcın yumurtalarından ve tamamen doğal köy yumurtalarından elde edebilirsiniz.

1 tatlı kaşığı irmik , 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş bebek bisküvisi , 1 tatlı kaşığı corn flakes veya türevleri , yarım çay kaşığı pul biber ve pul biberin acı olmamasına dikkat etmek gerekiyor bunun için tatlı pul biber kullanılabilir.

yarım tatlı kaşığı tarçın hazırlamış olduğunuz karışımın üzerine serpilirken , işaret parmağı büyüklüğünde havuç veya elma ince rendeden geçirilerek üzerine ilave edilmelidir. Haşlanmış yumurtalar ince ince kıyılmalı ve kuşların rahatlıkla yiyebileceği kıvamda olmaları tüketim , hazım kolaylığını sağlayacaktır. Haşlanmış yumurtayı kabukları ile parçalamak önemlidir.

Hazırlanan Mama Ne Kadar Bekleyebilir ?

Hazırlamış olduğumuz mama içerisinde bulunan haşlanmış yumurta hızlı bozulabilir yapıya sahiptir. Yumurtalar haşlandıktan sonra yaklaşık 4 – 6 saat arasında fermantasyon geçirmeye yani küflenmeye bozulmaya başlarlar. Kuşlarınızın tüketebileceği oranlarda bu mamayı hazırlamak hem maddi hem sağlık açısından çok önemlidir. Kuşlara verilen mamalar maksimum süre olan 6 saat sonrasında mutlaka kuşların önünden alınmalı ve imha edilmelidir.

Hazırlamış olduğunuz mamanın miktarı fazla olmuş ise geri kalan fazlalığı buz dolabı ortamında maksimum 3 gün saklayabilir , bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Kuş Maması Ne Sıklıkla Kullanılmalı ?

Bazı üreticiler farklı karışımlarda yapmış oldukları mamaları günlük olarak kullanıyor olabilirler. Fakat bu yazımızda sizler için paylaşmış olduğumuz kuş maması ekstra besin , protein öğeleri yanı sıra çeşitli vitaminler de içermektedir. Bu karışım kuşlarınızın ihtiyaç duyduğu eşleşme enerjisini fazlası ile onlara verir. Kuşlarınızın kilo kaybını önler , kuşlarınızı kızıştırır ve sağlıklı yumurta yapmalarını , aynı şekilde sağlıklı yavru büyütebilmelerine olanak tanır.

Zengin içeriğinden kaynaklı olarak bu mamanın günlük olarak kullanılması sağlık sorunlarına yol açabilir. Tarifini vermiş olduğumuz kuş mamasının haftada maksimum 3 kez kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Hafta da 2 kez bu karışımdan meydana gelen kuş maması kullanımı istediğiniz sonuca sizi ulaştıracaktır.

Fazla Mama Kullanımı Ne Tür Problemler Yaratır ?

Mama kullanmaya başlamadan önce mamayı neden kullandığımızı bilmemiz gerekir. Kuşlar için hazırladığımız mamalar kuşlarımızın öncelikle kondisyonlarını stabil tutabilmek , onlara gerekli besin , mineral ve vitamin desteği sağlamak , bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve ekstra eşleşme enerjisi ve yumurtlama gücü meydana getirmektir.

Fazla kullanılan mamalar sonucunda kuşların ihtiyaç duydukları besin değerlerinden daha fazlasına ulaşmaları halinde kuşlarda hızlı kilo alma meydana gelebilir. Kilolu kuşlar göze hitap etse bile , kuşların iç sağlığında bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunların en başında dişi kuşlarda yumurta kanalı daralması yani yumurta kanallarında daralma , bunun sonucunda da yumurtlamama sonu meydana gelebilmektedir.

Erkek kuşlarda ise yanlış kullanılan mama sonucu kiloya bağlı olarak azalan sperm gözlenirken bununda sonucu olan boş yumurtalar sıkça karşılaşılabilecek sorunlardandır. Kuş maması fazla abartılmadan ve zamanında az dozlarda kullanıldığında çok faydalı bir karışımdır. Mutlaka kullanılması gerekir.

Kuş Maması Video Anlatım İçin Tıklayın

Bir önceki yazımız olan Kanlı Yumurta Neden Olur ? Sebepleri başlıklı makalemizde Kanlı yumurta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar